Przypominamy, że w niedzielę wybierzemy nowych włodarzy samorządów. Tego dnia mieszkańcy gminy Rzepin będą wybierać burmistrza i radę miejską, przedstawicieli do rady powiatowej oraz sejmiku województwa lubuskiego. Podpowiadamy jak oddać ważny głos, gdzie głosować i kto kandyduje.
Każdy kto między godz. 7.00 a 21.00 pojawi się w niedzielę 16 listopada, w lokalu wyborczym, otrzyma cztery karty do głosowania. Na każdej karcie stawiamy tylko jeden znak "X" - pamiętajmy, że tylko ten sposób zaznaczenia kandydata/kandydatki jest ważny i linie przecinające muszą znajdować się w obrębie kratki. Zwróćmy też uwagę czy każda karta jest opieczętowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Wybory do rady miejskiej
Na karcie koloru białego znajdziemy nazwiska osób ubiegających się o mandat do Rady Miejskiej w Rzepinie. Zależnie od okręgu, który zamieszkujemy, na liście znajdziemy od 4 do 6 nazwisk. Na karcie stawiamy jeden znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybieranej osoby. W tym roku wybory do rady miejskiej są przeprowadzane w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że cała gmina Rzepina została podzielona na 15 okręgów (tyle osób liczy rada miejska) i z każdego okręgu wybierany jest jeden radny/radna z największą liczbą głosów.
Uwaga! Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić do którego okręgu wyborczego należymy. Można zrobić to tutaj -> okręgi wyborcze w gminie Rzepin. Koniecznie trzeba też sprawdzić, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy -> lokale wyborcze w gminie Rzepin. W porównaniu do wyborów w 2010 r. zaszło kilka istotnych zmian. Mieszkańcy kilku miejscowości i ulic w Rzepinie, będą głosowali w innych miejscach niż dotychczas.
Zobacz -> lista kandydatów/kandydatek w wyborach do rady miejskiej.
Wybory burmistrza Rzepina
Karta koloru różowego zawiera nazwiska kandydatów na burmistrza Rzepina (zobacz -> lista kandydatów na burmistrza Rzepina). Tutaj zasady są identyczne. Do dyspozycji mamy tylko jeden głos, stawiając znak "X" w kratce obok nazwiska naszego kandydata. Jeśli jeden z kandydatów uzyska ponad 50% wszystkich głosów wówczas zostanie burmistrzem. Jeśli jednak żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50% głosów, wówczas czeka nas ponowna wizyta w lokalu wyborczym podczas II tury zaplanowanej na 30 listopada. Wówczas będziemy wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w I turze (16 listopada) otrzymali największą liczbę głosów.
Wybory do rady powiatu
Kolorem żółtym oznaczono kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów/kandydatem do Rady Powiatu Słubickiego. Wszyscy głosujący w gminie Rzepin znajdą na niej listę tych samych - 47 nazwisk. Tutaj również do dyspozycji mamy tylko jeden głos oddawany znakiem "X" w kratce po lewej stronie. Razem wybierzemy 4 osoby, które w radzie powiatu będą reprezentowały okręg nr 2 - gminę Rzepin. Warto pamiętać, że wybory do rady powiatu są przeprowadzane systemem proporcjonalnym. Oznacza to, że mandaty w pierwszej kolejności dzielone są wśród list wyborczych (komitetów) - proporcjonalnie do ilości otrzymanych głosów. Liczba głosów przy poszczególnych kandydatach/kandydatkach określa pierwszeństwo do otrzymania mandatu wśród osób z danej listy (komitetu).
Zobacz -> lista kandydatów/kandydatek do Rady Powiatu Słubickiego (okręg nr 2 - gmina Rzepin).
Przykład: Kandydat "XY" z listy "A" otrzymał 1000 głosów, ale nie otrzymał mandatu radnego, bo jego lista "A" (komitet) nie uzyskała mandatu. Z kolei radnym został kandydat "XZ" z listy "B" (otrzymał 500 głosów), ale jego lista "B" (komitet) otrzymała więcej głosów niż lista "A".
Wybory do sejmiku
Taki sam system wyborczy obowiązuje przy głosowaniu do Sejmiku Województwa Lubuskiego. Kandydaci/kandydatki do sejmiku znajdują się na karcie koloru niebieskiego. Tutaj również do dyspozycji mamy jeden głos - oznaczany znakiem "X" w kratce po lewej stronie nazwiska wybieranej osoby. Gmina Rzepin znajduje się w okręgu nr 2 obejmującym powiaty: międzyrzecki, słubicki, sulęciński i świebodziński. Ten okręg w sejmiku województwa będzie reprezentowało sześcioro radnych.
Zobacz -> lista kandydatów/kandydatek do Sejmiku Województwa Lubuskiego (okręg nr 2).
Autobusem na wybory
Mieszkańcy Drzeńska, Gajca, Maniszewa, Lubiechni Małej, Lubiechni Wielkiej, Radowa, Serbowa, Starkowa, Starościna i Sułowa, w dniu wyborów będą mogli skorzystać z bezpłatnych autobusów dowożących do lokali wyborczych. Zobacz -> rozkład jazdy autobusów w dniu 16.11.2014 r.
Cisza wyborcza
Trwa od północy 15 listopada do godz. 21.00 w dniu 16 listopada. W tym czasie zakazana jest jakakolwiek forma agitacji wyborczej. Oznacza to, że w tym czasie niedozwolone jest m.in. roznoszenie ulotek, rozklejanie plakatów wyborczych, organizowanie spotkań wyborczych, czy namawianie do głosowania na poszczególnych kandydatów. Naruszenie zakazu zagrożone jest karą grzywny od 50 zł do nawet 5 tys. zł. Warto pamiętać, że cisza wyborcza dotyczy również internetu w tym portali społecznościowych. Wszystkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.